Blog

Začala největší oprava dálnice D1. Omezení budou na 71 kilometrech | TVarchitect.com

Elektrifikovaná dálnice v Německu se rozšíří, dostane nové vozy

První testovací elektrifikovaný úsek v Německu s aktuální délkou pět kilometrů na dálnici A5 poblíž Frankfurtu bude dále rozšířen o téměř sedm kilometrů nadzemního elektrického vedení.Elektrifikovaná nákladní vozidla Scania jsou již používána v Lübecku a po dokončení třetí testovací trati jich bude nasazeno do provozu ještě více – celkem bude brázdit elektrifikované silnice až 22 nákladních vozidel.
foto: Scania

V současné době probíhá v Německu zkušební provoz elektrifikovaných nákladních vozidel na třech úsecích. Rozšíření dálničního úseku A5 v Hesensku, které by mělo být dokončeno do konce roku 2022, nabídne celkem dvanáct kilometrů ve směru na Darmstadt a pět kilometrů ve směru na Frankfurt.

NEPŘEHLÉDNĚTE Po německé elektrické dálnici už se přepravuje zboží

Denně tímto úsekem projede 135 000 automobilů včetně 14 000 nákladních vozidel, což jej řadí mezi jeden z nejrušnějších úseků dálnice v Německu s největší koncentrací znečišťujících látek. Dálnice A5 představuje jednu ze tří silnic s nadzemním elektrickým vedením v Německu, na nichž probíhá zkušební provoz.

Druhý dálniční úsek byl otevřen na konci roku 2019 poblíž Lübecku ve Šlesvicku-Holštýnsku (A1) a v současné době je na něm testováno jedno nákladní vozidlo Scania. Poslední zkušební provoz bude zahájen v Bádensku-Württembersku (B462) v průběhu roku 2021.

Zvýšení stávajícího počtu nákladních vozidel

Společnost Scania již dříve dodala pět hybridních nákladních vozidel R 450 vybavených sběrači, jež jsou nasazena na dálnici A5, kde přispívají ke snížení emisí uhlíku.

Kromě toho se společnost Scania stará také o údržbu vozidel a shromažďování dat ze zkušebního provozu. Nedávno bylo rozhodnuto, že společnost Scania dodá nejpozději ve druhé polovině roku 2022 dalších sedm nákladních vozidel.

Podle několika studií <strong>jsou elektrifikované silnice alternativou, která pomůže výrazně snížit emise</strong> CO2. Technologie elektrifikovaných silnic je proto jednou ze součástí řešení udržitelné dopravy společnosti Scania.

Podle několika studií jsou elektrifikované silnice alternativou, která pomůže výrazně snížit emise CO2. Technologie elektrifikovaných silnic je proto jednou ze součástí řešení udržitelné dopravy společnosti Scania.
foto: Scania

Elektrifikační systém vyvinutý společností Siemens a používaný na těchto silnicích umožňuje nákladním vozidlům jet rychlostí až 90 km/h. Po opuštění elektrifikovaného úseku se jejich pohon přepne zpět na spalovací motor, který by měl v ideálním případě využívat bionaftu kvůli dosažení větší udržitelnosti.

Ideální pro nákladní vozidla

„Na rozdíl od osobních automobilů, které zůstávají většinu dne nehybně zaparkovány, vykonávají nákladní vozidla různé dopravní operace po mnoho hodin, přičemž nutnost zastavení za účelem nabití by mohla jejich provoz velmi narušovat. Elektrifikované silnice nabízejí rozumné a efektivní nabíjení během cest. I když se z technického hlediska jedná jen o další způsob nabíjení elektrických nákladních vozidel, může být toto řešení vhodné zejména na silně frekventovaných silnicích. Navíc také šetří akumulátory a snižuje zatížení energetické sítě,“ říká Magnus Höglund, vedoucí pro řešení infrastruktury a nabíjení ve společnosti Scania.

Dokončení dálnice D4: Chybí 32 kilometrů, stát chce

Mapa dálnice D4.

otestovat nový systém stavby

Dálnici mezi Příbramí a Pískem chybí k úplnosti 32 kilometrů a jejich stavba je rozdělena na pět úseků. Stát si zde chce vyzkoušet systém, kdy silnici postaví soukromník a čtvrtstoletí se o ni bude starat. Stát mu za to bude cenu splácet.Kliknutím zvětšíte

Mapa dálnice D4. | Foto: Ministerstvo dopravy ČR

Tento týden první dálničnímu PPP projekt zdolal zásadní překážku. Poslanci ministerstvu dopravy odsouhlasili uzavření koncesionářské smlouvy s vítězem tendru. Tím je francouzské sdružení DIVia, které rovným dílem tvoří skupiny

V Česku vznikne první část dálnice formou PPP projektu

Jakub Demldnes 05:00

Mezi Příbramí a Pískem se v následujících letech postaví historicky první část tuzemské dálnice formou PPP projektu. Nebude ji tak financovat stát, ale soukromí investoři. Těm začne stát dálnici splácet až po jejím dokončení.

Článek

Sněmovna tento týden odsouhlasila uzavření koncesionářské smlouvy k dostavbě 32 kilometrů a provozu dálnice D4 mezi Příbramí a Pískem. Vyslovila tak souhlas s finančními závazky státu plynoucími z návrhu koncesionářské smlouvy na projektování, výstavbu, financování, provozování a údržbu dálnice D4 v úseku Háje–Mirotice a provozování a údržbu již existujících přiléhajících úseků Skalka–Háje a Mirotice–Krašovice.

„Stavba by měla začít již v březnu a nových 32 kilometrů dálnice bude hotovo v roce 2024. Dalších 25 let ji pak bude vybraný koncesionář provozovat a udržovat v bezvadném stavu, a to spolu s dalšími už postavenými 16 kilometry dálnice D4 a silnice I/20,“ říká k projektu ministr dopravy Karel Havlíček. Stavebně a projekčně bude za projektem stát česká stavební společnost Eurovia.Šéf ŘSD Mátl: Rekonstrukce dálnice D1 příští rok skončíKonec přechodu na dálnici. Na Strakonické vznikne podchod

Stát začne dálnici splácet až po jejím dokončení a po 25 letech ji má převzít ve stavu, který se označuje jako nový. Součástí projektu je také oboustranná odpočívka Krsice či středisko Správy a údržby dálnice v Letech u Písku.

S výstavbou pomocí PPP projektů se budeme nejspíš setkávat čím dál častěji

Francouzské konsorcium DIVia, které zakázku vyhrálo, přišlo s cenou 16,55 miliardy korun (diskontovaná hodnota k 1. lednu 2020). V nominální hodnotě to znamená, že stát soukromému partnerovi pošle do roku 2049 celkem 31,95 miliardy korun. V této ceně je kromě veškerých nákladů na výstavbu vyčíslena i pětadvacetiletá údržba dálnice. Stát navíc bude moci při snížení kvality dálnice provozovatele pokutovat srážkami z měsíčních splátek, což u běžných dálnic sankcionováno není.

Splátky za dálnici budou investorovi hrazeny částečně v českých korunách a částečně v eurech, což bude mít vliv i na finální náklady státu. Pro potřeby soutěže stát stanovil jako průměrný kurz za celé období 29,56 koruny za euro. Pokud by ale koruna byla silnější, tak stát podle ministerstva dopravy ušetří. V současné době má přitom podle České národní banky jedno euro hodnotu 25,83 korunyJak se kontroluje platnost elektronických dálničních známek?Dálnice D1 získala cenu Nejhorší díra v republice

„V Česku nyní máme rekordní rozpočty Státního fondu dopravní infrastruktury, ale musíme být připraveni na to, že v budoucnu bude klesat příspěvek z evropských fondů, zejména pro stavby mimo transevropskou síť, jako jsou obchvaty na silnicích I. třídy nebo regionální tratě. Evropské peníze navíc bude nutné více spolufinancovat,“ vysvětluje ministr Havlíček. Dá se tak předpokládat, že výstavba nových silnic a dálnic v Česku bude čím dál častěji financována pomocí PPP (česky Partnerství veřejného a soukromého sektoru) projektů.

PPP projekty jsou jednou z možností, jak urychlit výstavbu dálnic v Česku. Zásadní výhodou tohoto způsobu je, že se celý zbytek dálnice D4 dostaví najednou bez vytváření mnohaletých průtahů a provizorií, které otravují život všem řidičům. O tom, jak moc se bude PPP projektů využívat při výstavbě dalších tuzemských dálnic, se rozhodne mimo jiné podle zkušeností právě z výstavby těchto úseků dálnice D4.

Dálniční známky

Zpoplatněné úseky, ceny kupónů, doba platnosti, prodejní místa a další

Dopravní informace

Elektronická dálniční známka

Ministerstvo chce přeznačit stovky kilometrů silnic na dálnice | E15.czStátní fond dopravní infrastruktury ve spolupráci s Ministerstvem dopravy spustil od 1. 1. 2021 systém elektronické dálniční známky.

1 500 Kč

Standardní cena

750 Kč

Eko Eko cenaKOUPIT

440 Kč

Standardní cena

220 Kč

Eko Eko cenaKOUPIT

310 Kč

Standardní cena

155 Kč

Eko Eko cenaKOUPIT

Hromadná úhrada

Spravujete flotilu vozidel nebo jste vlastník několika vozidel? Stačí, když vyplníte potřebné údaje pro všechna vozidla najednou. Detaily pak snadno a přehledně doladíte a nakonec za všechny elektronické dálniční známky zaplatíte pomocí jediné platby kartou nebo bankovním převodemHROMADNÝ NÁKUP

Ověření platnosti

Stačí zadat SPZ vozidla a hned se dozvíte, zda máte pro dnešní den platnou elektronickou dálniční známku či zda je vaše vozidlo od úhrady osvobozeno. Pokud platnost Vaší známky ještě nezačala, můžete si ji ověřit ve Správě známky po zadání autorizačního kódu.Kód země registrace vozidlaCZ – Česká republikaSPZOVĚŘIT PLATNOST

Správa elektronické dálniční známky

 1. Informace o zakoupené známce
 2. Změna počátku platnosti známky
 3. Změna SPZ před začátkem platnosti známky
 4. Nastavení notifikací a kontaktních údajů

SPRÁVA ZNÁMKY

Kdo si musí pořídit elektronickou dálniční známku?

Povinnost pořídit si elektronickou dálniční známku platí pro motorová vozidla nejméně se čtyřmi koly, jejichž nejvyšší povolená hmotnost činí 3,5 tuny. Na přípojná vozidla a motocykly se povinnost nevztahuje. Avšak od 1. 1. 2021 se rozšíří výčet vozidel, která jsou osvobozena.

Automobily, které musí mít zakoupenou dálniční známku

KDO JE OSVOBOZEN?

Dálnice bez poplatku - jak ji poznat a kde jsou? - Portál řidiče

Kontrola a pokuty

Kontrolní orgány Policie ČR a Celní správy ČR podle SPZ vozidla poznají, zda máte platnou elektronickou dálniční známku nebo je vaše vozidlo osvobozeno.

Kontrola je prováděna přímo na zpoplatněném úseku dálnice prostřednictvím hlídkových vozidel vybavených kamerovým systémem pro rozpoznávání SPZ nebo za pomoci vzdáleného připojení ke kontrolním branám nebo kontrolou na odpočívkách a parkovištích.

Výše pokut

 • Řidiči, kterého systém odhalí na zpoplatněném úseku dálnice bez platné elektronické dálniční známky (a pokud se na něj nevztahuje osvobození), hrozí pokuta až 20 000 Kč.
 • Kontrola se bude týkat také případného zneužití osvobození. Pokud fyzická nebo právnická osoba podá oznámení o osvobození, aniž by na něj měla nárok, ve snaze záměrně systém zneužít, může se pokuta vyšplhat až na 100 000 Kč. Pokud bude zpoplatněný úsek dálnice užívat vozidlo, na které se osvobození vztahuje, ale řidič oznámení o osvobození nepodal, přestože to zákon vyžaduje, hrozí mu pokuta až 5 000 Kč. Stejná výše pokuty hrozí těm, kteří Státnímu fondu dopravní infrastruktury do deseti pracovních dní nenahlásí, že pominuly důvody pro osvobození.

Co se bude dít se získanými daty a fotografiemi?

Kromě nasnímání SPZ vozidla a následného zjištění informací o platnosti elektronické dálniční známky se současně v případě, že vozidlo nemá platnou elektronickou dálniční známku nebo není osvobozeno, pořídí také fotografie vozidla. Ihned po vzniku snímku software záznam rozdělí na fotografii, na data a dále už pracuje pouze s daty, která jsou odeslána do systému kontroly.

S fotografiemi se v rámci systému elektronické dálniční známky nepracuje. Jsou uloženy pouze po stanovenou ochrannou dobu, ve které si je může vyžádat Policie ČR či Celní správa ČR pro případné správní řízení. Po uplynutí ochranné doby jsou fotografie automaticky smazány.OTÁZKY A ODPOVĚDI

Skanska dokončila úsek dálnice u Humpolce před nástupem zimy – Vysočina-news.cz

Dopravní zpravodajství, stav vozovek, on-line kamery, nehody, uzavírky a omezení provozu, sjízdnost

Úseky ve výstavbě

Přehled úseků, které jsou ve výstavbě nebo se k zahájení výstavby v brzké době připravují

Zahraničí

Důležité informace pro cestování v zahraničí z vybraných evropských zemí

Souhrnné informace

Dálnice u Panenského Týnce se letos začne dostavovat, Louny se odsouvají - Žatecký a lounský deník
 • Aktuální délka dálniční sítě je 1 303 km
 • Délka v současnosti plánované sítě je cca 2 000 km
 • Nové úseky pro rok 2021, datum zprovoznění:
  • D1, Modernizace 02 Mirošovice – Hvězdonice (7,7 km), 09/2021
  • D1, Modernizace 11 V. Koberovice – Humpolec (8,8 km), 09/2021
  • D1, Modernizace 12 Humpolec – Větrný Jeníkov (7,6 km) dokončení mezi km 90 – 98, 05/2021
  • D1, Modernizace 16 Velký Beranov – Měřín (14,7 km), 10/2021
  • D1, Modernizace 23 Devět křížů – Ostrovačice (10,3 km), 10/2021
  • D6, Lubenec, obchvat (4,9 km), 06/2021
  • D7, Panenský Týnec, zkapacitnění obchvatu (3,5 km), 10/2021
  • D11, Hradec Králové – Smiřice (15,2 km), 12/2021
  • D11, Smiřice – Jaroměř (7,2 km), 12/2021
  • D35, Opatovice nad Labem – Časy (12,6 km), 12/2021
  • D55, Otrokovice, JV obchvat (3,1 km), 09/2021
 • Úseky zprovozněné v roce 2020, datum zprovoznění:
  • D1, Modernizace 07 Soutice – Loket (10,0 km), 26. 10. 2020
  • D1, Modernizace 12 Humpolec – Větrný Jeníkov (6,0 km) mezi km 98-104, 23. 11. 2020
  • D1, Modernizace 19 V. Meziříčí-západ – V. Meziříčí-východ (5,9 km), 29. 11. 2020
  • D6, Nové Strašecí – Řevničov (5,6 km), 30. 11. 2020
  • D6, Řevničov, obchvat (4,2 km), 30. 11. 2020
  • D48, Rybí – MÚK Rychaltice (11,5 km), 15. 12. 2020
 • Podrobnější tabulku nedávno zprovozněných, rozestavěných a aktuálně připravovaných staveb naleznete na stránce úseky ve výstavbě.

Články a tiskové zprávy

ČlánkyKontakty pro médiaVŠEČLÁNKYTISKOVÉ ZPRÁVY

Kdo může na dálnice zdarma?
Ministerstvo dopravy ČR - Média a tiskové zprávy

Právě se začínají prodávat elektronické dálniční známky. Pracné seškrabávání těch papírových se tak po pětadvaceti …ROZHOVOR

Elektronické dálniční známky v Česku počítají také s cizinci

Od 1. 1. 2021 začaly v České republice platit elektronické dálniční známky. Motoristé ze zahraničí mají několik možností …TISKOVÉ ZPRÁVY

Elektronické dálniční známky vstupují v platnost

V Praze 1. 1. 2021 Dnešním dnem nabývá účinnosti novela zákona o pozemních komunikacích, a nově tedy začíná platnost …TISKOVÉ ZPRÁVY

Na e-shopu eDalnice.cz můžete kupovat dálniční e-známky také hromadně

V Praze 23. 12. 2020 Web eDalnice.cz nabízí možnost nakoupit více elektronických dálničních známek najednou. V rámci …TISKOVÉ ZPRÁVY

Čtvrtstoletí s papírovými dálničními kupóny
Německé dálnice: připomeňme si pravidla, zpoplatnění se blíží | Autoforum.cz

Dálniční kupóny se na čelních sklech automobilů objevují už pětadvacet let – právě tak dlouho …ČLÁNKY

Předběžná tržní konzultace: Projevení zájmu o přistoupení

21. 9. 2020 Na základě dvou kol předběžných tržních konzultací z 26. srpna a 14. září zveřejňujeme odpovědi na …

Elektronická dálniční známkaStátní fond dopravní infrastruktury ve spolupráci s Ministerstvem dopravy spustil od 1. 1. 2021 systém elektronické dálniční známky.

1 500 Kč

Standardní cena

750 Kč

Eko Eko cenaKOUPIT

440 Kč

Standardní cena

220 Kč

Eko Eko cenaKOUPIT

310 Kč

Standardní cena

155 Kč

Eko Eko cenaKOUPIT

Hromadná úhrada

Spravujete flotilu vozidel nebo jste vlastník několika vozidel? Stačí, když vyplníte potřebné údaje pro všechna vozidla najednou. Detaily pak snadno a přehledně doladíte a nakonec za všechny elektronické dálniční známky zaplatíte pomocí jediné platby kartou nebo bankovním převodemHROMADNÝ NÁKUP

Ověření platnosti

Stačí zadat SPZ vozidla a hned se dozvíte, zda máte pro dnešní den platnou elektronickou dálniční známku či zda je vaše vozidlo od úhrady osvobozeno. Pokud platnost Vaší známky ještě nezačala, můžete si ji ověřit ve Správě známky po zadání autorizačního kódu.Kód země registrace vozidlaCZ – Česká republikaSPZOVĚŘIT PLATNOST

Ministerstvo dopravy ČR - Média a tiskové zprávy

Správa elektronické dálniční známky

 1. Informace o zakoupené známce
 2. Změna počátku platnosti známky
 3. Změna SPZ před začátkem platnosti známky
 4. Nastavení notifikací a kontaktních údajů

SPRÁVA ZNÁMKY

Kdo si musí pořídit elektronickou dálniční známku?

Povinnost pořídit si elektronickou dálniční známku platí pro motorová vozidla nejméně se čtyřmi koly, jejichž nejvyšší povolená hmotnost činí 3,5 tuny. Na přípojná vozidla a motocykly se povinnost nevztahuje. Avšak od 1. 1. 2021 se rozšíří výčet vozidel, která jsou osvobozena.

Automobily, které musí mít zakoupenou dálniční známku

KDO JE OSVOBOZEN?

Dálnice ze Svrčinovce do Čadce je již v provozu | Gorolweb

Kontrola a pokuty

Kontrolní orgány Policie ČR a Celní správy ČR podle SPZ vozidla poznají, zda máte platnou elektronickou dálniční známku nebo je vaše vozidlo osvobozeno.

Kontrola je prováděna přímo na zpoplatněném úseku dálnice prostřednictvím hlídkových vozidel vybavených kamerovým systémem pro rozpoznávání SPZ nebo za pomoci vzdáleného připojení ke kontrolním branám nebo kontrolou na odpočívkách a parkovištích.

Výše pokut

 • Řidiči, kterého systém odhalí na zpoplatněném úseku dálnice bez platné elektronické dálniční známky (a pokud se na něj nevztahuje osvobození), hrozí pokuta až 20 000 Kč.
 • Kontrola se bude týkat také případného zneužití osvobození. Pokud fyzická nebo právnická osoba podá oznámení o osvobození, aniž by na něj měla nárok, ve snaze záměrně systém zneužít, může se pokuta vyšplhat až na 100 000 Kč. Pokud bude zpoplatněný úsek dálnice užívat vozidlo, na které se osvobození vztahuje, ale řidič oznámení o osvobození nepodal, přestože to zákon vyžaduje, hrozí mu pokuta až 5 000 Kč. Stejná výše pokuty hrozí těm, kteří Státnímu fondu dopravní infrastruktury do deseti pracovních dní nenahlásí, že pominuly důvody pro osvobození.

Co se bude dít se získanými daty a fotografiemi?

Kromě nasnímání SPZ vozidla a následného zjištění informací o platnosti elektronické dálniční známky se současně v případě, že vozidlo nemá platnou elektronickou dálniční známku nebo není osvobozeno, pořídí také fotografie vozidla. Ihned po vzniku snímku software záznam rozdělí na fotografii, na data a dále už pracuje pouze s daty, která jsou odeslána do systému kontroly.

S fotografiemi se v rámci systému elektronické dálniční známky nepracuje. Jsou uloženy pouze po stanovenou ochrannou dobu, ve které si je může vyžádat Policie ČR či Celní správa ČR pro případné správní řízení. Po uplynutí ochranné doby jsou fotografie automaticky smazány.OTÁZKY A ODPOVĚDI

Jaké jsou nejspolehlivější dálnice v Evropě?

Jízda po dálnici má své jasné výhody. Jaké to jsou? Především takové, že zde nepotkáte dopravní značky, které by výrazně omezovaly rychlost. A tak můžete jet tou, která je v dané zemi povolena, to znamená jistotu rychlého zvládnutí dané vzdálenosti. Ne každá dálnice však tomuto odpovídá. Jaké jsou ty nejlepší a nejspolehlivější v Evropě? To vám řekneme. Rozhodně to ale nejsou ty v Řecku, jelikož podle průzkumů jsou nejvíce nebezpečné.

Nizozemsko

I když nyní se pomalu ale jistě stává standardem do této země létat, chybu neuděláte, pokud vyrazíte autem. Jakmile uvidíte dopravní značky, které vám řeknou, že jste v Nizozemsku, tak vás něco velmi výrazně překvapí. A to fakt, že právě tato země má ze všech evropských nejhustší dálniční síť. V podstatě platí, že většina dřívějších rychlostních silnic jsou nyní dálnice, čemuž odpovídá i možnost zvýšené rychlosti při cestování. Procestovat Holandsko autem je nejenom pohodlné, ale je to také velmi rychlé.

Německo

Proč právě tato země? Jsou k tomu dva jasné důvody – pokud pomineme kvalitu dálnic, která by se dala zařadit mezi důvod třetí. Lákadlem je nejenom to, že jsou zdarma (i když to se má v budoucnu měnit). Pozitivem je také na řadě úseků neomezená rychlost. Pro toho, kdo spěchá, nebo kdo chce vyzkoušet své auto, je to jasná volba. Vzhledem ke kvalitě dálnic a také k obezřetnosti řidičů, kteří neriskují, se stále jedná o bezpečná místa.

Itálie

Tato je hojně navštěvovaná turisty, kteří sem jezdí na dovolenou. Nevyplatí se dálnice objíždět, i když se na nich platí mýto. Proč? Jelikož při cestování tímto rychlým způsobem lze ocenit nejenom jejich kvalitu, ale i to, že se táhnou od severu k jihu. Projet tak Itálii od shora dolů rozhodně není žádným problémem. I toto je důkaz, že při jejich návrhu i realizaci někdo přemýšlel a myslel na požadavky cestujících.